Babalara Ne Demeli?

 

Erkeklerin kadınlarla mücadeleleri daha mini minnacıkken başlar. Kayra’ya kapris yapıp istediğini yaptırmayı başaran kız arkadaşları ile ilgili oğluma ‘Sakin ol ve kabullen bu durumu, hayatın kadınların değişen durumlarını anlamak ve tolere etmeye çalışmakla geçecek nasılsa’ dedim.

Bir erkeğin hayatına bir kadın girdi mi her ay adet öncesi ve sonrasını içeren depresif ruh hallerini idare etmek zorundadır mesela. İşin komiği karısı hamile kalan bir erkek ‘oh bu sendromdan kurtuldum’ diye düşünürken tam tersi 9 ay hiç durmadan sürecek dalgalı bir psikolojiyle uğraşmak zorunda kalır. Ceza yazan trafik polisine hüngür şakır ağlayan hamile kuzenimiz dün gibi aklımda.

Polis Memuru: Hanımefendi, yanlış yerden döndünüz, ehliyetiniz lütfen.

Hamile Kuzen: Yanlış yapan hep ben oluyorum nedenseee, hüüüü! gibi bir diyalog yaşanırken zavallı polis memurunun durumunu düşünebiliyor musunuz?

Şimdi bu duygusal iniş çıkışların 9 ay boyunca ne tip diyaloglara ve vakalara sebep olduğunu hayal edelim.

Zaten hep ben haksızım di mi!!!

ÇILHAM ve ZAVAD’ın bebekleri olacağını öğrendikleri gün mutluluktan uçarlar. Pardon kısaltma yaptım. ÇILHAM: Çılgın Hamile, ZAVAD: Zavallı Adam oluyor.

ÇILHAM: Aşkım bir bebeğimiz olacak inanabiliyor musun? Of Allahım çok mutluyum. (Uzun süreli duygusal kararlılık hamileliğin ilk dakikasında sona ermiştir ya, başlar dengesizlikler, hadi Allah sabır versin Zavad’a.) Ama bir yandan da korkularım var.

ZAVAD: Ne korkusu hayatım?

ÇILHAM: Yani iyi bir anne olabilecek miyim bilmiyorum. Hazır mıyım ben buna bilmiyorum… (artık hiçbir şey bilmez O)

ZAVAD: Şaşırdın herhalde hayatım, tabii ki hazırsın, tam 10 aydır uğraşmıyor muyuz biz bu bebek için?

ÇILHAM: Haklısın hayatım. Bir de kilo almak istemiyorum ben.

ZAVAD: Saçmalama güzelim, tabii alacaksın, bebeği besleyeceksin.

ÇILHAM: Ya tabii sonra kiloları vermek için ben uğraşacağım. Sana göre hava hoş.

ZAVAD: Aşkım bak boşver şimdi sen bunları. Her şeyi birlikte yapacağız, hiç korkma, ben hep yanındayım.

Ammaaaa artık Çılgın hamilenin sinir uçlarından sızan elektrik gözle bile görülmeye başlanmıştır. Zavad’a kaç diyeceğim ama nereye kadar.

ÇILHAM: Tabi tabii, her şeyi beraber yapacağız ha. Çocuğu taşıyan ben, doğuran ben, meme veren ben, bakan ben, her şeyden kötüsü kilo alan ben ve her şeyi beraber yapacağız değil mi Zavad. Pes yani!

ZAVAD: Aşkım bak hamilesin, ondan böyle geriliyorsun. Doğru düşünemiyorsun bak…

ÇILHAM: Zaten hep ben haksızım di mi  hüüüüüü!!!

Zavad’ın beyin kıvrımları don lastiği kıvamında gerilir, yine de bebeğini taşıyan kutsal bir varlıktır Çılham artık. İşte erkeklerin hamileliği de budur bence. Onlar belki fiziksel olarak bizim gibi zorluklar yaşamıyorlar ama onlar da şu çılgın Çılham gibi eşlerini sabırla dinliyor ve destek oluyorlar ya haklarını yemeyelim.

Ve aslında biliyor musunuz, tüm sıkıntılarına rağmen Allah’ın bu mucizeyi bize bahşetmesi ve o tarifsiz mutluluğu bize yaşatması çoook büyük bir ayrıcalık. Babalar bir bedenin içinde başka bir bedenin hissedilmesi nasıl bir şey hiç bilemeyecekler, onların hissedebilecekleri sadece bizlerin onlara anlatabildiklerimiz. O yüzden sakin olun hanımlar ve eşlerinize ne hissettiğinizi çook iyi anlatın. Çok iyi anlatın ki çok iyi anlasınlar sizi, onlar da bir nebze hissetsinler o tatlı duyguları ve iyi bir baba olsunlar…

Babalara ne demeli demiştim ya sanırım teşekkür etmeli.

Tüm çılgın hamileler adına ‘Teşekkür ederiz ey zavallı Zavadlar:)’

 

 

 

Leave A Reply

Navigate