Birinci Sınıf Annesi Olmak

okultanos1
Birinci sınıf annesi olmak diye bir kavram var bilir misiniz?
Özel veya devlet okulu durumu tamamen değiştiriyor diyebilirim. Benim iki çocuğum da devlette başladı okul hayatlarına, oğlum 5. Sınıfta koleje geçti. Kayra’yı devlet okulunda okuttuğuma hiç pişman olmadım. Mükemmel bir öğretmeni vardı, Atatürkçü, eski desturla harmanlanmış bir eğitim verme biçimi, sevgisini hiç esirgemeyen eşsiz bir öğretmendi. Kayra yabancı dile çok yatkındı, ben de destek olunca koleje başladığında hiç zorlanmadı hatta kısa zamanda kendini aştı gitti. Alt yapısı çok sağlam olduğu için diğer derslerde de hiçbir sıkıntı yaşamadan yoluna devam ediyor.
Şimdi kızım da devlet okulunda okuyor. Ancak kitaplar yetersiz, herhangi bir sosyal faaliyet yok, veli profili çok karışık. Böyle bir ortamda başarılı bir çocuk çıkarmak zor gibi görünebilir ama işin aslı öğretmende bitiyor yine de. İlk dört sene çocuğun kazanımları da kayıpları da tamamen öğrenci öğretmen ilişkisine bağlı, eğitim ve öğretimi kuvvetli sevgi dolu bir öğretmen mucizeler yaratabilir, bizim de tek umudumuz bu.
Sizlere sıcağı sıcağına birkaç tavsiyede bulunayım:
Şayet benim çocuğum pasif veya çekingen veya ürkek veya sadece ‘başarabilirsin’ diye desteklendiğinde başarılı olabilir diye düşünüyorsanız mutlaka özel okula göndermek için şartlarınızı zorlayın.
Eğer bir devlet okuluna gönderecekseniz, birinci sınıf için en yakın okul olması önemli zira sürekli gidip gelmeniz gerekebilir ama daha da önemlisi birkaç ay öncesinde iyi öğretmen arayışına girin. Başkalarının görüşüne güvenerek yapacağınız bu seçim çoğu zaman yanıltıcı olabiliyor ama şansınızı deneyin derim.
Okulların bazıları çok bakımlı, adeta özel okul gibi görünen okullar biliyorum ama seçiminizi yaparken nasıl bir düşünce biçimine sahip insanlar tarafından yönetildiğini göz ardı etmeyin.
Çocuğunuzla iyi bir iletişim kurun, her gün onu sıkmadan okulu, arkadaşlarını, öğretmenini ve günlük olayları sorgulayın.
Okulda öğrenir nasılsa deyip ilgisiz kalmayın, mutlaka her gün kitap okutturun, öğrendiklerini anlayıp anlamadığını tetkik edin ve öğretmenle sıkı bir diyalog içinde olun.
Bu saydıklarımı özel okulda da uygularsanız mutlaka daha iyi bir sonuç elde edersiniz.
Biz 1. Sınıfı atlattık, darısı siz yenilerin başına
Sevgilerimle.

Leave A Reply

Navigate