Kadın Ne mi İster?

freuad-kadinlar

Sanıyorum kadın basitçe anlaşılmak ister . Sanki kolaymış gibi:) En azından çaba ister, çabanın sarf edildiğini görmek bile yeterlidir bazen. Bunun için de iletişebilmek lazım ya, işte o hiç de kolay değil. A dediğinin Z anlaşıldığı bir hayat yaşıyoruz son zamanlarda. Sadece kadın erkek ilişkilerinde değil, hem cinsler arasında da aynı şeyler yaşanıyor. Birbirimize tahammülümüzün kalmadığı bir dünyadayız artık, kutuplaşmanın en üst seviyelerde olduğu..

Yaşlılara saygı ve sevginin en büyük değerlerimizden biri olduğunu söylerdik ya o bile kalmadı. Geçen gün babam otobüse binmek üzere durağa gittiğinde peş peşe iki otobüs olduğunu ve ikisinin de kapısının açık olduğunu görünce önde duran otobüs şoförüne sıradakinin bu otobüs mü olduğunu sormuş. Şoför gayet tatsız bir tonla ‘görmüyor musun işte’ deyince babam da emin olamadığını söyleyip açık kapıdan içeri girmiş. İçeri adımını atıp giren 81 yaşındaki babama şoför yine son derece ters bir sesle ‘Zaten siz bizi hiç sevmezsiniz. Selam bile vermedin’ demiş. Babam şokta. Bir kere siz kimsiniz? Peki biz kimiz? Biz, sizi neden sevmiyor olalım ki? Siz kimi temsil ediyorsunuz, biz kimi? Siyasi veya etnik bir itham var besbelli ama bu yargıya bu hızla nasıl varılabilirin cevabı günümüzün Türkiye’sine bakılarak verilebilir sanıyorum.

İletişimin önünde bu kadar tıkaç varken, kadın denen karmaşık yapının anlaşılması mümkün müdür bilemiyorum ama çaba harcamaya değer:)

Kadın kıskanılmak ister ama kıskançlığın hayatına müdahale anlamına gelmediğinin altını itinayla çizer. Aslında bu söylediğim ilişkinin ilk yıllarında geçerli değildir, ilk yıllarda bu bile zevk verir kadına. ‘Bu halinle seninle dışarı çıkmam’ diyen sevgilisine Esra ilk senesinde, tatlı tatlı ‘ama nedeen?’ diye sorar. Mert net bir cevap vermez ama kıskandığı her halinden bellidir ve Esra o akşam üzerine dikkat çekmeyen bir giysi giyer. Bu sözü 10 sene sonra söyleyen Mert karşısında elinde kılıç dört nala gelen bir Zeyna görecektir. ‘Pardon Mert anlamadım, bu halin derken ne demek istedin? Git o zaman halini beğendiğin biriyle çık yemeğe..’ YetmezJ ‘Yani ben sana karışıyor muyum? Ayy nasıl sinirimi bozdun var yaa canım dışarı çıkmak istemiyor artık.’ Olmadı sinirden ağlamalar.

kadin-ne-isterrr

Kadın güvenmek ister ama ilişkisinin tadının tuzunun kaçırmasını da istemez. İstersen 20 kilo daha al sonsuza kadar hayatımın aşkı olacaksın diyen eşi hakkında kadın ne düşünür bilir misiniz? Veya gittiği yerde dünya güzeli bir kadına kafasını çevirip bakmayan eşi hakkında? Veya gece dışarı çıkarken, yanında kimler olduğunu, nereye gittiğini sormayan sevgilisi hakkında? Hem iyi hem de kötü şeyler. ‘Bana güveniyor, benden başkasını gözü görmüyor ne şanslıyım. Ya da ilişkimiz ne kadar monotonlaştı, artık umurunda bile değilim veya en kötüsü beni aldatıyor mu?

Kadın ne ister konusu anlatmakla bitmez sanıyorum, belki ne istediğinden çok ona neler verebilirsiniz ona bakmak lazım.

Onu sevin

Onu ufak ufak kıskandırın

Arada minik tartışmalar çıkartın

Kafasını karıştırın, azıcık şüpheye düşürün

Güvende hissettirin

Sürprizler yapın

Hediyeler alın

Bazen elinizi masaya vurun

Bazen biraz korkutun

Kedi gibi okşayın

Anneliğini övün

Onunla gurur duyduğunuzu sözle söyleyin

Ve bütün bunları yaparken ilişkinizde hangi evrede olduğunuza göre davranın. Uff bu zor oldu değil mi:)

Yapacak bir şey yok, tadı tam da burada:)

Sevgilerimle.

 

 

 

 

 

Leave A Reply

Navigate