Madalyalık Meme Verme Olayı

baby_03

İkinci hamileliğimin ilk 6 ayı fena değildi aslında, sadece problemleri Polyanna usulü geriye itemediğim, alışık olmadığım için de bünyemin tüm bu sorunları kaldıramadığı bir süreçti. Ama bir yandan da top gibi yuvarlana yuvarlana her yere girip çıktığım, gezdiğim, eğlendiğim birçok günüm de oldu. Oğlum 1. Sınıfa başlamıştı, okul evimin tam arkasında olduğu için yürüyerek gidip alabiliyordum oğlanı. Hamileliğimin 7.5 ayında yine birgün oğlumu okuldan almaya giderken, spor ayakkabı ile ayağımı burktum. Ayak öyle bir döndü ki hem bilek kemiğimin bir parçasını kırdım hem de bağlarımı kopardım. İşin komiği ayağım hiç şişmediği ve morarmadığı için etrafımdaki herkes geçer dedi taa ki doktorum bir hafta geçmesine rağmen topalladığımı görene kadar.. Sonuçta hamileliğin en ağır dönemini koltuk değneğiyle geçirdim.
Ama inanın bebeği emzirmek acıların en büyüğüydü. Bu yüzden meme veren tüm kadınları kardeşim sayıyor, onların acılarını paylaşıyorum.

İlk günler yarıklar ve çatlaklar yüzünden korkar olmuştum meme saatinin gelmesinden. Hemen silikon aldım faydası olur diye. Biraz iyi geldi ama bir müddet sonra o da fayda etmez oldu.
Bir yandan ise olmazsa olmaz konuşmalar var tabii. Sen ağlarsın, kucağında bebek, debeleniyorsun. İşte geliyooor ‘ Ah sen bilmezsin kızım, benim memeler var ya bir yarılmıştı, böyle kanlar akıyordu da bebek kanlı süt içiyordu..’ Buradaki motivasyon şu aslında: Sizin çektiğiniz önemli olmadığından değil, hani o daha beterini çekmiş ama yine de meme vermeyi başarmış ya, siz de başarabilirsiniz’. Ama bu tercümeyi ancak acılar bittikten ve siz de bu olayı başardıktan sonra yapabiliyorsunuz, bir de diyazem türü bir ilaçla kafayı bulunca

Bir başkası geliyor: ‘Bak silikonla veriyorsun, bebek iyice boşaltamaz sütün kesilir’ Veya ‘Ahh yazık bebişe, çekiyor ama silikondan ne alabilir ki, hem tenini de kokunu da hissedemeyecek’. Yaa yeterrr, bir durun! Önce ben bir böyle vermeyi başarayım da sonra kokusuna bakarız, hissine de.

Hemşiresinden bilmem ne teyzesine kadar kimse anneyi önemsemiyor. Sen o memeyi vereceksin kardeşim, kime ne senin çektiğin acıdan der gibi herkes. Aklıma Sylvester Stallone’nin Rocky filminde idman yaparken ‘Acı yok, Acı yok’ deyişi geliyor.

Asıl olanın annenin psikolojik rahatlığı olduğunu neden anlamak istemezler ki. Hem sen o kadar acı çekerken bir de bebeğin alacağı kokuya odaklanamıyorsun yani. İnsaf edin! Bunu bazı emzirme uzmanları bile yapıyor. İşte efendim, silikonla da aynı yaralar olurmuş, silikona daha çok yüklendiği için daha bile kötü olurmuş falan. Ben Kayra’yı 7.5 ay silikonla emzirdim, hiç de bir şey olmadı. Ama Tanem Hanım’da silikon da işe yaramadı. İyi ki de yaramamış diyorum şimdi çünkü asla olmaz diye düşündüğüm şeyi başardım. Tekrar silikonsuz vermeyi denedim ve oldu. Bu arada çok iyi onarıcı ilaçlar kullandım tabii. Earth Mama Angel Baby mesela. Onları yapanlara her gün dua ettim, öneren kişilere de tabii.

Şimdi hanımlar size birkaç tavsiye:

1. Açık tenli iseniz büyük ihtimalle meme ucu çatlakları olacaktır. Doğumdan önce mutlaka ilaçlar hakkında bilgi edinin. Hastanede ilk meme verdikten sonra acı çektiğinizi hissederseniz hemen uzmanlara danışarak o ilaçları edinin.
2. Sonra o ilacı sürmek yetmez, bir de göğüs ucu kalkanı almanız lazım. Normal göğüs pedleri hava geçirmediği için yaralar iyileşemiyor ama bu kalkanlar yaranın üzerine baskı yapmıyor, hava geçiriyor ve çabuk iyileşmesini sağlıyor. Sütleriniz de içine akıyor, pedin ıslaklığı teninize değmiyor.
3. Yara artıyorsa silikon edinin ve bir de bunu deneyin. Ama iyileştiğini görürseniz silikonu çıkartıp meme vermeyi deneyin.
4. Acaba sütüm yeterli geliyor mu diye endişe ediyorsanız, elektrikli bir pompa ile sütünüzü çekin ve ne kadar geldiğini görün.
5. Arada hem memelerinizi hem de ruhunuzu dinlendirmek için haftada 1-2 mama verebilirsiniz, bir şey olmaz korkmayın. Tam tersi bebeğin doyduğundan emin olduğunuz zaman rahatlayacaksınız ve bu da salgılayacağınız hormonlara yön verecek ve daha çok süt üretmeye başlayacaksınız.

Ve son en büyük önerim: En önemli şey istemek, arzu etmek. Bebeğinize süt vermeyi gönülden arzuladığınız ve tüm acılara rağmen bu arzunuzu sürdürmeyi başardığınız sürece sütünüz gelir. Ve lütfen kafaya silikonmuş, mamaymış, biberonmuş takmayın. Takviye ne yapmanız gerekiyorsa yapın, psikolojinizi rahatlatın. E hiç biri olmuyorsa da son derece başarılı mamalar var. Pek çok bebek hiç anne sütü içemeden bu mamalarla büyüyor.

Ossss, rahatlayın bacılarrr, daha yolun başındasınız

Leave A Reply

Navigate