Nazar Boncuğu Sınıfta Kaldı

psychedelic_eye_by_grotesquepuppymeow
Ne büyük meseleymiş şu nazar boncuğu işi yahu? Doğuma giderken hazırlanır boncuklar. Ne boncuk delisi insanlarız diyeceğim, bir sürü insan kızacak bana ama kusura bakmayın, bir boncuktan dünyadaki en etkileyici manyetik alanı yok etmesini beklemek de komik oluyor biraz.
Şimdi biraz kafalar karıştı tabi, bu kadın nazara inanmıyor ama manyetik alan falan diyor diyorsunuz biliyorum. Hemen altını çizeyim ki ben nazara inanıyorum, insanların imrenerek, çok beğenerek veya harislikle bir şeye odaklandıklarında ortaya çıkan enerjinin baktıkları şeyin kimyasını bir şekilde bozduğuna inanıyorum. Ama bundan kurtulmanın yolu mavi bir boncuk mudur yani?
Göz, diğer duyu organlarından çok daha büyük bir anlam ifade eder tüm varlıklar için, daha da önemlisi insanların düşüncelerini dış dünyaya aksettiren, iyi veya kötüyü dışa aktarabildiği, insanın dünyaya açılan penceresidir. Nazar kelimesi işte insanın iç dünyasını dışa vurması yani bakış anlamına geliyor aslında.
Bir insanın herhangi bir kişiye veya objeye nazar değdirmesi için illaki kötü gözle de bakması gerekmiyor, çok beğenmek veya çok sevmek de karşısındakinin kimyasını bozabiliyor ama genel itibariyle nazarın kötü bakıştan kaynaklandığı inanışı hakim olmuş pek çok toplumda. Bu yüzden de yüzyıllardan beri Müslüman, Hristiyan ve Musevi toplumlar hatta Hindu ve Budistler de nazardan korunmak için tılsımlı mavi bir boncuktan medet ummuşlar.
Eskilerde nazar boncuğu yapımı çok daha meşakkatli bir işmiş, günümüzdeki otomasyon usulü gelişi güzel hazırlanmıyormuş. Bir kere nazar boncuğu üretmek için özel ocaklar varmış, içine kurşun dökülürmüş ve özel bir törenle hazırlanırmış ve özellikle de elde yapılırmış. Yani şu an sıradan bir mavi boncuk aldığınızda süs eşyasından öte bir anlam ifade etmiyor oluyor, boşuna boncuklamayın bebişleri:)
İslamiyete bakacak olursak, nazar inancı çeşitli hadislerde zikrediliyor ama korunma için önerilen herhangi bir boncuk söz konusu değil. Zaten tüm duaların cevabının Allah katında olması temel prensibinin üzerine kurulu olduğu bir dinde bir taş parçasından medet ummak çelişki yaratmıyor mu? İşin komiği en çok da dindar insanlar önem veriyor boncuk takılmasına. Ne alakası var derseniz de nazara inanmıyor oluyorsunuz, nazara inanmayınca dinden mi çıkılmış oluyor o da ayrı bir konu ya şimdilik o kadar derine inmeyeceğim:)
Bana gelince, ben iki çocuğuma da boncuk falan takmadım, bu yüzden yemediğim laf da kalmadı ama puttan çaputtan hiçbir materyale bel bağlamadığım için kendimi huzurlu hissediyorum. İnsan başına gelen her olayı illaki bir şeye bağlamak zorunda mı, hayat ne zaman pürüzsüz, kolay ve güllük gülistanlık olmuş ki? Nazar boncuğu ile hayatınızı geçirseniz mesela hiçbir kötülük bulmayacak mı sizi? Bir düşünün bakalım…
Sevgilerimle.

Leave A Reply

Navigate