Sporsuz Hayat Ne Kadar Bayat!

dsc03740x
Biz sporla büyümedik ne yazık ki. Bedenimiz o yüzden kofti gibi. İstersek incecik olalım, kasları sağlam olmayan bir beden sizi ileriki yaşlarınızda ne kadar ayakta tutabilir ki. Arada yaptığınız düzensiz egzersizler de hayatınızın bir parçası olamadıysa pek de fayda göremezsiniz.
Ben hep meraklı oldum bu spor yapma olayına ama bir türlü muvaffak olamadım. Üniversitedeyken yaptığım en büyük sportif faaliyet yanlışlıkla bale dersini almak oldu. Teorik bir ders aldığımı zannederken pratiğini de almışım meğer. Allahım, verilecek ceza bu kadar ağır olmamalı ama!! 65 kiloluk bir yarma gül ve filinta gibi balet ve huri gibi balerinlerin ortasında bir kazma. Yanımda da benden aşağı kalmayan Beyhan. Mecbur girdik derse, taytlarımız ve pisi pisilerimizle nur gibi parladık Koca bir dönem tüm sınıfa ve bale kuruluna rezil olarak gittik geldik derslere.
Bunlar işin komik tarafları tabii. Ama ya çocuklarımız? Onlar bizim gibi olmasın, bedenlerini kullanmayı öğrensinler, çalıştırsınlar gencecik kaslarını. Ayrıca sporcu ruhlu gençler, hem disiplinli olmayı öğreniyorlar, hem türlü kötü alışkanlıktan uzak durmalarını sağlayan bir ruh halinde oluyorlar hem de bir otoritenin altında belirli kurallara tabi olmayı sindirebiliyorlar.
O yüzden derim ki, daha bebecikken başlayın onlara pasif jimnastik yaptırmaya. Jimnastik ve yüzme bedensel gelişme için en temel sporlar. Hatta mümkünse ikisine birden götürün. Ve sonra sorun onlara, hangi sporu tercih ediyor. Bir çocuk ilgi alanına girmeyen bir spor dalını hiçbir zaman sahiplenmiyor çünkü.
Kayra hep futbol istedi ve biz hep reddettik çünkü bronşiel astımı vardı ve açık hava sporları sağlığı için önerilmiyordu. Bu yüzden yüzme, karate ve basketbola gönderdik. Her birini bir veya birkaç sene yaptı ve nakavt. Yani biz nakavt çünkü çocuk bunların hiçbirinde gönüllü değildi.
Şuan sadece ders çalışıyor ne yazık ki, bir de başımızın derdi internet oyunlarında parmak kaslarını çalıştırıyor Liseye başladığında bu konuya tekrar eğileceğiz ama bu sene ne yazık ki TEOG illetini yenmemiz gerekiyor.
Tanem ise baştan beri jimnastikle ilgilendi. 3,5 yaşından beri kurslara gidiyor ve oldukça ilerledi. O memnun biz memnun. Bir sonraki spor yüzme olacak, zaten bu iki sporu birlikte öneriyor eğitmenler. Bu kadar spor yapmış ve disiplinini almış bir çocuğun da ileride sporsuz bir hayat yaşamak istemeyeceğini umuyor ve seviniyorum.
Sevgilerimle.

Leave A Reply

Navigate