Teog Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Hayatımız sınav olmuş. Eğitim sisteminin karanlık yollarında ilerlerken.. Ah pardon aydınlık mı demeliydim? Kusura bakmayın, o bizim küçüklüğümüzde son kırıntıları kargalar tarafından yenmiş bir ekmek parçası zira son 30 yılda eğitim mefhumunun aileleri de çocukları da perişan etmekten başka bir anlamı kalmadı.

Her geçen gün içi boşalan devlet okulları kitapları, oradan oraya savrulan öğretmenleri, yabancı dil eğitimi adı altında kiraz ve pembeden başka bir şey öğretilmeyen yabancı dil dersleri ile devlet okulları ne yazık ki tercih edilmek istenmiyor. Daha 3. Sınıftayken aileler acaba burs kazanır mı diye özel dersler ve yabancı dil eğitimi ile buluşturmaya başlıyor minik yavrularını. Bu bursları kazanmak da hiç de sanıldığı kadar kolay değil, oldukça zorlu sınavlar yapılıyor. Hele de devlet okulundan çıkan bir çocuğun şansı özel okuldan çıkanlara göre daha az oluyor.

Tavsiyeler

Gelelim Teog gerçeğine. Eleştirecek çok şey var ama nafile bir çaba için sizin de gözünüzü yormak istemem. Daha yeni TEOG illetinden kurtulmuş bir anne olarak, işin gerçeklerini ve yapılması gerekenleri yazmak sanırım daha faydalı.

 • Herşeyden önce çocuk 6. Sınıfa geldiğinde akademik olarak ne noktada olduğunu değerlendirmeye başlamanızı tavsiye ederim. 8. Sınıfa geldiğinde temelden eksikleri olan bir çocuğu toparlamanız çok zor. O yüzden 6. Sınıfta eksik gördüğünüz noktalarda en azından haftada bir, bir öğretmenle çalışmalara başlayın.

 

 • Şayet çocuğunuz 100’lük bir öğrenci ise 8. Sınıfa kadar rahat olabilirsiniz ama 8. Sınıfta mutlaka test teknikleri öğrenmesini sağlayacak bir çalışma içine sokmanız gerekiyor. Normal şartlarda bir etüt merkezine göndermenizi önerirdim ama yeni çıkan yasaya göre tüm kurslar ve etüt merkezleri kapatılıyormuş dolayısı ile şu an 7. Sınıfta okuyan öğrenciler için kaygılı bir dönem söz konusu zira seneye gidebilecekleri bir kurs olmayacak. Bu durumda özel dersle ve okul etütleri ile desteklemek zorunda kalacaksınız gibi görünüyor.

 

 • Okul ders ortalamaları çok önemli. Örneğin benim oğlumun not ortalaması 6. Sınıfta 97,5, 7 sınıfta 98 ve son sınıfta 99,6 ve bu ona 3 puan civarında bir kayıp yaratıyor ve bir anda en iyi okullardaki şansını azaltmış oluyor. Bu noktada özel okullar 98’lik çocukların ortalamalarını 100’e tamamladıkları ve devlet okulları öğretmenleri bunu asla yapmadıkları için ciddi bir adaletsizlik de oluyor ama devlet okulunda okuyan çocukların velileri de okul ile iletişimlerini iyi tutmalı, mümkünse ek proje ödevleri ile ortalamalarını yükseltmeye çalışmalı.

 

 

 • İşin akademik tarafının yanında psikolojik yanı belki de bu sürecin en önemli kısmı. Stresli, heyecanlı, korkuları veya isteksizliği olan bir çocuğun sınavdaki başarısı kendine güvenen, bu süreci nispeten rahat geçirmiş bir öğrenciyle kıyaslandığında ortaya ciddi bir fark çıkıyor. Tam da bilgisayar ve telefon veya tabletle geçirdiği vaktin en kıymetli olduğu bir dönemde, hele de ergenlik aşamasında elinden tüm hakları alınan, sürekli ders çalış diye söylenen anne ve öğretmenleriyle her gün mücadele eden, bir yandan ise belki aşık, belki bezgin, belki öfkeli bir ergen düşünsenize. Yok düşünmeyin ve inşallah yaşamayın, kabus yaşarsınız inanın.

 

 • Biz şanslıydık. Hiç üzmedik ve üzülmedik. Ama nasıl atlattık bu süreci anlatayım. Bir kere elindeki tüm hakları elinden almadık. Disiplinli bir çalışmaya kademe kademe geçti. İlk aylar günde 100 soru çözüyordu, son haftalarda 350 soruya çıkmıştı ama bir kere bile yaptın mı ettin mi demedik. Bunu bizim yerimize sevgili Buket Hoca yaptı, Allah bin kere razı olsun. Buket Hoca, Kayra’nın kurstaki koçu, eşine ender rastlanacak bir öğretmen, umarım her çocuğa böyle bir öğretmen nasip olur. Bir noktada tüm elektronik aletlerin kaldırılması istendi ama Kayra buna çok tepki gösterdi, biz de yasak falan koymadık. Dersleri, testleri vs bittiği zaman deşarj olabileceği hiçbirşeyi olmayan bir çocuğun nasıl motive olmasını bekleyebiliriz ki?
 • Kayra ergenliğe yeni adım atıyordu bu süreçte, bu bizim en büyük avantajımız oldu. 7. Sınıfta başlayanlar için durum daha zordu mutlaka, aşk olanlar, bu yüzden dersleri bozulanlar, öfke nöbetleri geçirenler, ailelerine yalan söyleyenler, konsantrasyon bozukluğu yaşayanlar.. hepsi 8. Sınıfta top ve tüfekle gelmiş oldu. Bu durumu yaşayan tüm ailelere önce sabır sonra da sağduyu diliyorum.
 • Lütfen şu cümleyi unutun: Biz de ergenlik geçirdik ama hiç böyle olmadık. Ne annemize kızdık, ne babamıza başkaldırdık ne de derslerimizi bıraktık! Artık sizin çağınız da sizin zamanınızdaki çocuk modeli de kalmadı. Genel yaşantınıza ve çocuğunuzla iletişiminize baksanıza, sizin anne babanızla olduğunuz gibi mi? O zaman onların bu noktada da aynı reaksiyonları vermelerini beklemeyin.
 • Sınav günü geldiğinde ona sınav öncesinde okuyacağı bir mektup vermenizi tavsiye ederim. Okuduğunu bile anlamayabilirsiniz. Benimki okumuş ama gık demedi mesela. Ama ona o ana kadar hissettiremediyseniz bile o an vermek istediğiniz güveni verebilir ve sonuç ne olursa olsun her zaman yanında olacağınızı söyleyebilirsiniz. İnanın bu düşünemeyeceğiniz kadar önemli.
 • İlk gün çok önemli. Sınavdan çıktığında berbat durumda olabilir, hemen panik olmayın. Mesela ilk gün Kayra sınavdan korkunç çıktı, Türkçe’de battım, 10 yanlışım var diye kendini savuruyordu. Ve hatta ertesi günkü sınava girmeyeceğini haykırıyordu. Sağolsun yine Buket imdadımıza yetişti ve sadece Türkçe sorularına baktılar, hepsi doğruydu. Zorda kalmadıkça ilk gün hiçbir sonucu kontrol etmeyin, çok iyi olduğunu düşünenler o akşamı hüsranla kapattılar çünkü ve bu psikoloji ertesi günkü sınavlarını etkiledi.

 

 • Bu iş ne yazık ki iki aşamalı. Kasımdaki sınavları atlatıp sonra Nisan’daki kabusu kucaklıyorsunuz. İkinci aşamada biraz daha rahat olacaklar gibi duruyorlar ne de olsa tecrübe kazanmış oluyorlar ama şöyle enteresan bir stresle karşılaştım ben oğlumda. Bu son şansım İlkinde iyi yapmış bir çocuk, ikinci için son şans dedi. Yani 1. Sınava girerken bir bu işin 2. Si olduğunu düşünmek rahatlatırken, bunun alternatifi olmaması korkuturmuş meğer. Yapacak bir şey yok ne yazık ki, sınavın doğasında bu var.

 

 • Bu sene ilk sınav ne kadar eleyici ise ikinci sınav da o kadar orta düzey hatta basit bir sınavdı. Bu Kayra gibi zora odaklanmış öğrenciler için büyük dezavantaj oluşturdu. Bu kadar basit olamaz dediği için yanlış yapan bir sürü öğrenciden biri de Kayra, az da olsa hata yaptı ve bizim için sorun olmasa da onun için oldu. Bunun için mi çalıştım dedi, hiç çalışmasaydım da bu sonucu alırdım dedi ve üzüldü gerçekten.

 

 

 • Hepsini boşverin de şu din kültürü soruları akademik başarıyı ölçen bir sınav sisteminde ne arıyor acaba derseniz ona cevabım yok işte. Çocuk bir sürü dersi ful çekerken 2 din yanlışı yaptı ve bu 4 puanının gitmesine sebep oldu. Bu kadar önemli de bu din dersi, peki neden okullarda veya kurslarda ders yerine konulmuyor sorabilir miyim? Bazı özel okullar öğrenci kabulünde din sonuçlarını kale almıyorlar ama Anadolu Lisesi için teog yerleştirme puanının içinde en az sosyal bilgiler kadar değeri var bu dersin. Din kültürü kadar kişinin kendisini ilgilendirecek bir mefhumun ders niteliğinde dayatılması hayatım boyunca anlam veremediğim bir konu olmuştur ama kimse bu konuya el atmak istemiyor sanırım. Dolayısı ile şu şartlarda bu derse de ekstra ilgi göstermeniz gerekecek haberiniz olsun.

 

 • Şimdi ise 2. Sınav puanları açıklandı, sonra sırasıyla özel okullar ve ardından Anadolu Liseleri taban puanlarını açıklayacaklar. Ne yazık ki özel okul tercihi yapmak için belli bir süreniz var, yaptınız yaptınız, süre bittikten sonra Anadolu Liselerine başvurma şansınız olacak ve istediğiniz okul olmazsa bile, artık Özel Okullar kayıt işlerini tamamladığı için onlara dönme şansınız olmayacak. Yakında bu konularla çok ilgileneceğim için detayları öğrendikçe paylaşırım.

 

 • Şimdi bir de başımızda ayrı bir sorun var. Kayra 2. Sınavda Türkçe’den 1 yanlış yaptığına emin, kitapçıkta da böyle kendi de defalarca kontrol etmiş ama optiğe göre 2 yanlış yapmış görünüyor. Haziran’ın 7’sine kadar itiraz etmeniz gerekiyor. Bunun için önce Ziraat, Vakıf veya Halk Bank’a gidecek atm.lerden 20TL yatıracaksınız. Daha sonra https://eitiraz.meb.gov.tr den itiraz dilekçenizi online göndereceksiniz ve bekleyeceksiniz haberleri. Ben yaptım, hakkımızda hayırlısı diyelim.

Dile kolay bir sene sınavla yaşadık. Anlatacak çok şey var gibi gelmişti yazarken ama bir çırpıda bunlar çıkıverdi, eğer sormak istedikleriniz olursa beklerim. Halinizden anca teoganneleri anlarJ

 

Sevgilerimle.

Leave A Reply

Navigate