Unutkanım, Var mı?

Hay Allah ne yazacağımı unuttum dermişim:) Vallahi diyebilirim zira balık hafızasına hakaret etmek istemem ama benimki ondan bile kötü. Neyse ki babam da aynen benim gibi, işin güzel tarafı gençliğinde de böyleymiş yani en kötü babam kadar olurum diye umuyorum, o da 81 yaşında bir adam için gayet iyi maşallah.

Etrafıma baktığımda, özellikle hem çalışıp hem çocuğu olan ve boşverrrr ruhlu olmayan tüm kadınlardaki durum aynı, hepimiz unutuyoruz. O kadar az zaman var ki düşünecek, yapılan pek çok iş otomatikleşmiş. Aklımızdan geçenler havada uçuşan balon köpüğü gibi oradan oraya savruluyor, arada yakaladığımızı patlatıyoruz:)

Aynı anda 10 işi düşün ve en az iki şeyi aynı anda yap bakalım ey erkek milleti, giydiğin çoraplar bile farklı renk çıkar emin olabilirsin.

Tabii bizim sevgili hayat arkadaşlarımız için bu durum o kadar itici ki kabul etmeleri mümkün değil. Çünkü onlar işe gitmek ve sonrasında şalterleri kapatmak gibi bir lükse sahipler. Klasik bir erkeğin işten eve geldikten sonraki hallerini bir düşünsenize; üst baş değiştir, yemeğe kadar kanepeye uzan, TV seyret, biraz kumandasal idmanlar, yemek ve aynen kanepeye geçiş. Şaka gibi!

Peki biz amele ruhlu kadınlar? İşten eve gel, çocukları yıka, giydir, saç kurut, yemek hazırla bu arada ödevlere yardım et, yap yapıştır (Allah cezasını versin o proje ödevlerini çıkartanların ya da bu işi bizim başımıza yıkanların) yedir içir topla, yatır…………….. ip gibi uzar vallahi. Aaa pardon bu arada ‘Sedaaa, masanın üzerine küçük bir postit koymuştum, neredee?’ Arkadaşım ben o toplama sırasında seni de katlayıp çamaşır makinesinin içine tıkmadığıma dua edeceksin, ne biliyim postit nerede!

Bu arada not olarak eklemeliyim, şayet çalışmayan bir kadınsanız aslında çok ayrı bir yükünüz var demektir. En azından çalışan hanımların bazıları eşlerine ben de çalışıyorum, sen de biraz yardımcı ol diyebiliyorken ev hanımlarının çoğu buna teşebbüs bile edemiyorlar zira onların da işi bu. Halbuki ev hanımlığı hem çok ağır hem de hayliyle monoton bir iş. Onlar adlarını unutsalar yeridir bence:)

Ama yine de korkmuyor değilim, günümüzde alzheimer o kadar yaygın bir hastalık oldu ki ne tip unutkanlığın bu hastalığa işaret ettiğini bilmek lazım. O zaman merak edenlere kısaca Alzheimer belirtileri:

  1. Sürekli aynı soruları sormak.
  2. Önceden sürekli yapılan aktiviteleri unutmak.
  3. Bilindik yerlerde kaybolmak, yönünü bulamamak.
  4. Günlerce banyo yapmamasına rağmen, yeni banyo yaptığını kirli elbiselerine rağmen temiz giyindiğini iddia etmek.
  5. Kendi kararlarını başkalarına bırakmak.
  6. Kitap gibi basit kelimeleri hatırlayamamak.

Şimdi bakalım ben bunun neresindeyim.. Henüz kitap demeyi unutmadım çok şükür:)

Leave A Reply

Navigate