“Zıkkımın Kökünü İç!” mi dedi?

sigara2x

Sigaraya lise sonda arkadaş gazisi olarak başladım. O gün bugündür bir şekil hayatımda illet şey. O yıllarda kimsenin yanında içmekten hoşlanmazdık, gençtik ve bir şekil ayıp sayılıyordu. Tüm kapalı mekanlarda sigara içimi serbest olmasına karşın biz pek dışarılarda içmezdik, hele hele de sokaklarda asla. İki hamileliğimde de bıraktım zoraki arkadaşımı ama yeniden ve yine buluştuk onunla. Bir gün ayrılacağız, umarım sağlık gitmeden keyifle veda ederiz birbirimize.

Bu zaman zarfında bir sürü kişi bana sigarayı bırakmam konusunda telkinde bulundu. Tüm sigara içenler gibi ben de bu sözleri hiç dinlemedim hatta ısrarcı olanlara da sinirlendim. Bu o illetin zararını bilmediğimden değildi elbette, sadece bu benim kararımdı ve beni kendi halimde bırakmalarını istiyordum.

Evimizde ben hariç kimse içmezdi eski yıllarda, ne annem ne abim ne de babam. Evde içtiğim için her yer gaz odası gibi kokardı. Bir kere bile şikayet etmedi sigaradan nefret eden ailem, sadece bana üzüldüler o kadar. Şimdi ben kendi evimde bir nefes çekilmesine bile izin veremem, demek nasıl sabır göstermişler.

Geçen gün bir arkadaşımıza gittik, problemlerin olduğu ve üzüldüğümüz 3 saat gibi bir zaman geçirdik evde ve sigarasız geçti bu saatler. Evden çıkınca iki adım ötede duran arabamıza yürürken bir sigara içelim dedik. Ah o teyzeyi farketseydik yakar mıydık o sigarayı. Teyze eli kolu dolu yaklaştı önümde yürüyen arkadaşıma ve üç saniyede teyze modundan Herobrine moduna bodoslama geçiş yaptı. ‘Zıkkımın pekini içççççççç!’ dediğini duyar gibi oldum ama ben daha ayamadan hibrit teyze önüme ışınlanmıştı. Bana da dönüp ‘Zıkkımın kökünü iççççççç!’ diye bağırdı. İkimizde sözleşmiş gibi ‘Sağol teyze’ diyebildik. Aslında zıkkımın pekini içiyor gibiyiz zaten:) de bu çılgınca patlamanın sebebi neydi ki?

Başka zaman başka bir konuda yapılacak bu tip muamele ve hakarete tepkimin ne olacağını tanıdıklar bilirler, pek sakin kalamam ama sonrasında bile teyzeye öfkelenemedim ben. Kim bilir belki de sigara yüzünden bir yakınını kaybetmişti, öfkesi belki de sevdiğini vazgeçiremediği ve onu kaybettiği içindi.

Toleransın günden güne eridiği şu günlerde bu hikayeye böyle bakabilmek çok zor biliyorum. Tek bildiğim şey, sigara içmeye başlamak için çok etken olabilir bayatta ama bırakmak için sadece istemeniz gerekiyor. Bir başkası istemiyor diye asla bırakılmıyor ve tam tersi daha da çok içesi geliyor insanın. Eğer işin içinde çocuğunuz varsa onunla nasıl konuşacağınız daha da önem kazanıyor.

Şayet isteyip de bir türlü başaramıyorsanız pek çok tanıdığım farklı yöntemlerle bıraktılar sigarayı. Kimisi 3 ay süren bir ilaçla, kimisi terapiyle kimisi de nikotin bandı ve sakızıyla.

Ama ben şunu bilirim: İsteyen kişi başarır!

İstemeyi istemeye kadeh kaldırıyorum o zaman:)

Leave A Reply

Navigate